Zbojnícky hrad

Zbojnícky hrad

 

 

 

 

 

Zvyšky zrúcanín ležia na západnom úpätí vrchu Tri chotáre na strmom mieste zvanom Zámok v katastrálnom území obce Ruská Nová Ves.

Kategória: hrad/zámok/kaštieľ

Kraj: Prešovský

Okres: Prešov

Obec: Ruská Nová Ves

Nadmorská výška: 661 m.n.m.

Najbližšia autobusová zastávka: Ruská Nová Ves

Najbližšia železničná zastávka: Prešov

Turistické trasy: Ruská Nová Ves – Ch. Sova 4.4 km

Dostupnosť: Peši

Parkovanie: Nie

Náročnosť od najbližšej obce / parkoviska / zastávky: stredne náročné

Chránené územie : áno – 5. stupeň, národná prírodná rezervácia Zbojnícky zámok

Možnosti ubytovania: Nie

Možnosti stravovania: Nie

 

Prevýšenie chodníka : +/- 150 m. n. m.

Dĺžka chodníka: 1,5 km

vhodné pre vek: +5 rokov

 

Popis

(zo stránky sk.wikipedia.org): Zvyšky kamenného hradu sú na skalnej vyvýšenine s rozmermi 45×35 m, ktorá má na severnej, južnej i západnej strane strmé zrázy. Jej klesanie východným smerom vytváralo dve prirodzené, pri stavbe hradu upravované terasy. V juhozápadnej časti v „hornom hrade“, s rozmermi 45×12 m bola pri okraji plošiny štvorcová veža s rozmermi 8x8xm (zachovaná iba polovica). Jej interiérová kruhová časť s priemerom 4,5 m mala drevené trámové stropy. Horný hrad na okrajoch skalnej plošiny chránilo kamenné obvodové opevnenie, z ktorého sa zachoval 130 centimetrový fragment na južnej strane. V strede vrcholovej plošiny neďaleko veže bola väčšia palácová stavba s rozpoznateľnými rozmermi 17x 8,5 m, ktorej suterén bol pod úrovňou skaly. Severná obvodová strana paláca bola súčasťou obvodového opevnenia.

Výškový rozdiel (13 m) a úzky nástupný priestor pravdepodobne dovoľovali iba peší výstup do horného hradu. Na tejto jedinej schodnej strane, po ktorej viedla i prístupová cesta, bol hrad chránený 13 m širokou priekopou, ktorá je dodnes hlboká 2,5 – 3 metre.

Na nižšie položenom „dolnom nádvorí“, ktoré je dlhé 10 metrov sa na severnej strane zachovala iba časť murovaného obvodového opevnenia, s hrúbkou muriva 120 cm a časť kruhovej veže s priemerom 5 m. Tento obvodový múr sa zrejme tiahol po celej dĺžke nádvoria až ku vstupnej bráne. V konfigurácii terénu je hradný vrch dobre čitateľný a zo skalnej plošiny je nádherný výhľad.

 

GPS: N 48°58.478’ E 21°20.792’

mapa © Freemap Slovakia, dáta © přispěvatelé OpenStreetMap, © SRTM

 

Zaujímavé miesta v okolí:

 

 

 

Ďalšie informácie a zdroje citácií:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Zbojn%C3%ADcky_hrad

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *