Verejnosť môže v týchto dňoch na nočnej oblohe pozorovať aktivitu meteorických rojov

Verejnosť môže v týchto dňoch na nočnej oblohe pozorovať aktivitu meteorických rojov

21. 04. 2021. košicednes.sk

Slovensko: Verejnosť môže v týchto dňoch na nočnej oblohe pozorovať aktivitu meteorických rojov Lyridy a Eta Akvaridy. Slovenská akadémia vied (SAV) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala jej hovorkyňa Katarína Gáliková.

Pôjde tak o prvé meteorické roje, ktorých aktivitu bude možné pozorovať po takzvanej jarnej prestávke. Naposledy sa dalo sledovať meteorický roj Kvadrantidy, ktorý bol činný na začiatku januára. Lyridy budú aktívne do nedele 25. apríla, Eta Akvaridy môžu ľudia pozorovať oddnes do 12. mája.

„Tento úkaz trvá menej ako týždeň, z toho vyplýva, že šírka prúdu je malá. Centrálne vlákno má len 200-tisíc kilometrov,“ povedal o pozorovaní Lyridov Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd pochádza z roku 687 pred našim letopočtom. Maximum aktivity budú mať Lyridy vo štvrtok 22. apríla. Vzhľadom na výšku ich radiantu (pomyselný bod, odkiaľ meteor padá, pozn. SITA) nad obzorom budú lepšie podmienky na ich pozorovanie vždy v druhej polovici noci. Meteorický roj Lyríd súvisí s periodickou kométou P/Thatcher, ktorej obežná doba je 415 rokov.

Viac zo stránky: https://kosicednes.sk/spravy/verejnost-moze-na-nocnej-oblohe-pozorovat-aktivitu-meteorickych-rojov/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *