Stratená (obec)

Stratená (obec)

Obec v južnej časti Slovenského raja. Stratená je významným východiskovým miestom na turistiku s možnosťou stravovania a ubytovania.

Kategória: iné

Kraj: Košický

Okres: Rožňava

Obec: Stratená

Oblasť: Slovenský raj

Nadmorská výška: 804 m. n. m.

Najbližšia autobusová zastávka: priamo v obci

Najbližšia železničná zastávka: priamo v obci

Turistické trasy: modrá: Pod Hanesovou II – Stratená, 50 min., červená: Dobšinská ľadová jaskyňa – Stratenský kaňon – Stratená, 1:20 hod., červená: Stratenská píľa – Stratená, 30 min., zelená: občasný prameň – Stratená 1:15 hod.

Dostupnosť: peši, autom, vlakom, autobusom, bicyklom

Parkovanie: áno

Náročnosť od najbližšej obce / parkoviska / zastávky: nenáročné

Chránené územie: áno – 3. stupeň, národný park Slovenský raj

Možnosti ubytovania: áno

Možnosti stravovania: áno

Popis

(z oficiálnej stránky obce): Dnešná malebná horská obec ležiaca v juhozápadnej časti Slovenského Raja Stratená má pravdepodobne názov od potoka Strateník, tečúci cez Vonjarky popri ceste na Dobšinú, ktorý sa odrazu stráca a objavuje sa opäť asi vo vzdialenosti 2,5 km neďaleko Dobšinskej Maše. K názvu iste prispela aj skutočnosť, že v minulosti sa povyše Stratenej strácal aj Hnilec. Stratená, ako samostatná obec vznikla pravdepodobne len v 18. storočí. Hutníctvo a baníctvo poznačili súčasnú podobu obce.

Rozsiahla Stratenská Hornatina sa rozkladá od údolia Dobšinského potoka až po Hornádsku kotlinu pri Hrabušiciach a Spišskej Novej Vsi. Pôvodne bola jednotnou vápencovou plošinou. Výmoľom potokov v týchto vápencoch boli vymyté početné údolia s osobitým rázom. Tak bola plošina rozčlenená na chrbty, medzi ktorými sa zachovalo niekoľko menších plošín. Sú to Geravy, Glac, Skala a Pelc. Horné časti dolín majú vyrovnaný spád, málo vody a v mnohých sa vyskytujú aj menšie vyvieračky. Stredné úseky majú veľký, nevyrovnaný spád a tvoria divoké neschodné kaňóny s vodopádmi. Práve pre tieto najromantickejšie kúty dostala hornatina názov Slovenský Raj. Počet vodopádov je veľký, veď len v okolí Glacu je ich okolo 30. Najvyšší z nich je v Sokolej doline – Závojový vodopád – asi 60 m vysoký. Obec Stratená, vzhľadom na jej prírodné krásy, je ako stvorená na všetky druhy turistiky. Prekrásna príroda ponúka široký výber možností ako príjemne stráviť dovolenku. Stratenská roklina, vodná nádrž Palcmanská Maša (rozprávkovo krásna zátoka Stratenská píla) a rokliny Slovenkého Raja patria medzi najkrajšie kúty Slovenska. Súčasťou obce je aj unikátna Dobšinská Ľadová Jaskyňa na svahu vrchu Duča, ktorá bola objavená a sprístupnená v r.1870.

Obcami Stratená i Dobšinská Ľadová Jaskyňa precházda železničná trať Margecany – Banská Bystrica. Pre milovníkov železníc bude iste nezapomenutelným zážitkom cestovanie vlakom prekrásnou prírodou. 

Od autobusovej zastávky je tiež možné nasmerovať ďalšie prechádzky do okolia.

V Stratenej i Dobšinskej Ľadovej Jaskyni je možnosť celoročného ubytovania v penziónoch aj v súkromí.

Nech sa rozhodnete v tomto chotári pre ktorýkoľvek smer, bude pre Vás oázou pokoja, čistoty, nádhery, jednoduchosti a oddychu, ktorý v tomto uponáhľanom a komfortnom svete potrebuje celá civilizácia.

GPS: N48°52.301′ E20°20.496′

mapa © Freemap Slovakia, dáta © přispěvatelé OpenStreetMap, © SRTM

 

Zaujímavé miesta v okolí:

 

 

 

Ďalšie informácie a zdroje citácií:

https://www.obecstratena.sk/, http://www.slovenskyraj.sk/obce/stratena/stratena.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *