Starina, vodná nádrž

Starina, vodná nádrž

Vodná nádrž Starina je najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku, zároveň je najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe.

Kategória: jazero, vodná nádrž

Kraj: Prešovský

Okres: Snina

Obec: Stakčín

Oblasť: Poloniny

Nadmorská výška: 340 m. n. m. 

Najbližšia autobusová zastávka: Jalová, križovatka 

Najbližšia železničná zastávka: Stakčín

Turistické trasy: nevedú

Dostupnosť: autom, autobusom, bicyklom, SAD

Parkovanie: nie

Náročnosť od najbližšej obce / parkoviska / zastávky: (nie je dostupná)

Chránené územie: áno – 3. stupeň, NP Poloniny

Možnosti ubytovania: nie

Možnosti stravovania: nie

Popis

(zo stránky webnoviny.sk):

Vodná nádrž Starina je s objemom 59,8 milióna metrov kubických vody najväčšou vodnou nádržou v strednej Európe. Pitnou vodou zásobuje 30 rokov viac ako 320-tisíc obyvateľov v 200 mestách a obciach a predstavuje riešenie deficitu pitnej vody v Prešovskom a Košickom kraji.

Aby mohla byť Starina vybudovaná, muselo byť presídlených 3 463 obyvateľov rusínskych obcí Starina, Ostrožnica, Zvala, Smolník, Veľká Poľana, Ruské a Dara.

Dané územie je z dôvodu ochrany zdroja pitnej vody prísne chránené a vstup motorových vozidiel je bez povolenia zakázaný. Horským priesmykom ruské sedlo prechádza slovensko-poľská štátna hranica, za čias II. svetovej vojny slúžila ako oficiálny nemecko-maďarský hraničný priechod. Časť historickej cesty sa zachovala dodnes, jej štvorkilometrový úsek je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok. Raritné sú pôvodné kilometrovníky, kamenné priepusty i odvodňovacie rigoly.

GPS: N49°2.609′ E22°15.717′

mapa © Freemap Slovakia, dáta © přispěvatelé OpenStreetMap, © SRTM

 

Zaujímavé miesta v okolí:

dendrologický náučný chodník v Stakčíne, biokúpalisko Sninské rybníky, drevený kostol v Uličskom Krivom, drevený chrám v obci Ruský potok, drevený chrám v obci Topoľa, Stužická rieka, trojhraničný bod Kremenec, školský náučný chodník v Uliči, miniskanzen drevených kostolíkov v Uliči, Medová baba

 

Ďalšie informácie a zdroje citácií:

https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/vodna-nadrz-starina-je-najvacsou-v-strednej-europe-pre-jej-vystavbu-museli-vystahovat-sedem-obci /

https://www.planetslovakia.sk/turistika/33-vyhliadka-starina

 

Napíš komentár