Rozhľadňa na Šanci

Rozhľadňa na Šanci

Nad mestom Sabinov sa vypína Šanec. Je to pomenovanie pre časť zalesneného kopca hneď pri toku rieky Torysa, na ktorom sa nachádza rozhľadňa.

Kategória: Vyhliadková veža

Kraj: Prešovský

Okres: Sabinov

Obec: Sabinov

 

 

Nadmorská výška: 465 m n.m.

Najbližšia autobusová zastávka:  Sabinov

Najbližšia železničná zastávka:  Sabinov

Turistické trasy: „Švabľovské chodníčky“

Dostupnosť:  Peši

Parkovanie:  Nie

Náročnosť od najbližšej obce / parkoviska / zastávky:  Nenáročná pešia túra

Chránené územie:  Nie

Možnosti ubytovania:  Nie

Možnosti stravovania:  Nie

Popis:

Šanec slúži hlavne na rekreáciu a pre svoju blízkosť od mesta je vyhľadávaným miestom v každom ročnom období. Na úpätie kopca sa dá dostať niekoľkými cestičkami. Trasy sú známe ako „Švabľovské chodníčky“. Na vrchu sa nachádza rovinka, kde v septembri 2020 bola slávnostne otvorená „Rozhľadňa na Šanci“. Výstavba rozhľadne sa zrealizovala vďaka finančnej podpore úradu vlády SR, ako prostriedok na podporu cestovného ruchu a zvýšenie atraktivity prímestského lesoparku Švabľovka. Rozhľadňa je v nadmorskej výške 465 m n.m. Umiestnenie a maximálna výška rozhľadne boli obmedzené z dôvodu blízkeho letiska Ražňany, jeho ochranným pásmami a bezpečnosti leteckej prevádzky. Rozhľadňa je vysoká 11 m, má dve podlažia, drevenú konštrukciu, kde bola použitá najmodernejšia technológia opracovania dreva. Pri veži nájdete sedenie, z ktorého je krásny výhľad na celú panorámu regiónu Šariš od Šarišského hradného vrchu, Hradovú, Zobranu, Malkovskú hôrku, cez Makovicu, Bodoň, Lysú, Čiernu Horu až po Šimonku.

Ďalšie informácie:

Pod rozhľadňou je ďalšie miesto na oddych a to známe „Kríže na Šanci“, ktoré sú súčasťou leoparku Švabľovka, ktorý čaká na svoju revitalizáciu.

Ako sa dostať na Šanec: Prístup je prakticky zo všetkých strán. Na úpätie kopca sa dostanete rôznymi cestičkami. Niektoré majú pozvoľné stúpanie, do niektorých si treba poriadne vyšliapnuť. Na vrchu sa nachádza rovinka, vo veľkosti malého futbalového ihriska.

Dĺžka trasy: podľa bodu štartu do 1 km

Odhadovaný čas: 30 minút bez prestávok

Náročnosť: vhodná pre všetky vekové kategórie

 

GPS: N  49° 5,9952′, E  21° 5,2774′

 

mapa © Freemap Slovakia, dáta © přispěvatelé OpenStreetMap, © SRTM

 

 

 

Zaujímavé miesta v okolí:

 

 

Ďalšie informácie a zdroje citácií:    Kríže na Šanci 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *