Pátrači z mesta XY

Pátrači z mesta XY

Hra zameraná poznávanie prostredia / mesta / obce, kam ideme s deťmi na výlet. Zábavný spôsob, ako deťom ukázať zaujímavosti okolia.

 

Typ hry: poznávacia, vedomostná, 

Pre vek: +8

Počet hráčov: +6 (2 alebo viac tímov po 3 alebo viac hráčov)

Priestor: na vonku

Čas trvania: do hodiny

Hra rozvíja: šikovnosť, socializáciu, improvizáciu, skupinovú spoluprácu

Pomôcky: zoznamy otázok pre každú skupinu, perá, igelové tašky, prípadne iné podľa toho, aké úlohy vymyslíte.

Pravidlá

1. Deti sa rozdelia na menšie skupiny po 5 až 10 členov

2. Každej skupine sa dajú otázky a úlohy, ktoré si pre ne vedúci dopredu pripravili.

3. Deťom môžete dať rozchod (nemusíte s deťmi fyzicky hru hrať), v takom prípade určíme hranice v ktorých sa môžu pohybovať – tak, aby nezablúdili, aby ich nezrazilo auto a pod. My sme hru hrávali s rozchodom len so skupinami, ktoré dobre poznáme. S denným táborom radšej chodili oddieloví vedúci

4. Dohodne sa čas a miesto, kde sa stretnete a penalizácia za meškanie.

5. Úlohy môžu byť vedomostné, praktické, zisťovacie, ale mali by sa týkať miesta, kde sa nachádzate, prípadne ak chcete hru oživiť zaraďte zopár otázok/úloh týkajúcich sa vedúcich.

6. Deti sa môžu pýtať okoloidúcich, prípadne zamestnancov v podnikoch, obchodoch.

7. Hráči sa môžu pre zefektívnenie rozdeliť (kto akú úlohu bude riešiť), skupina nemusí nutne chodiť všade spolu. Dôležité je, aby do stanoveného limitu splnili čo najviac úloh a zodpovedali čo najviac otázok.

Ukážky úloh pre rôzne miesta, tak ako sme ich pre deti pripravili my v Dračej stope (PDF):

KošicePrešovSpišská Nová VesMichalovceGelnicaLevoča

 

Samozrejme pripravte si vlastnú zostavu úloh, ktoré môžu obsahovať niečo doniesť, spraviť, niekde sa odfotiť, niečo sa naučiť, niečo odmerať, odpočítať a pod. Fantázií sa medze nekladú. Hra sa dá pripraviť aj vo verzií online a stanoviť dátum, do ktorého očakávate odpovede, prípadne doniesť riešenie na najbližšiu schôdzku.

 

Vyhodnotenie:

  1. Splnenie jednotlivých úloh a správne zodpovedanie otázok sa boduje (ako, určte si sami, my sme dávali za každú správnu odpoveď / splnenú úlohu 1 bod). Skupina, ktorá získa najviac bodov, vyhrala.

Napíš komentár