Ladislavova kaplnka

Ladislavova kaplnka

Pútnické miesto Ladislavova kaplnka, s architektonicky zaujímavo stvárnenou kaplnkou, ku ktorému sa viaže niekoľko legiend nachádzajúce sa v juhovýchodnej časti Slovenského krasu severne od kúpeľov Drienovec.

Kategória: iné

Kraj: Košický

Okres: Košice okolie

Obec: Drienovec

Oblasť: Slovenský kras

Nadmorská výška: 430 m.n.m.

Prevýšenie od najbližšieho východzieho bodu : +/- 240 m. n. m.

Najbližšia autobusová zastávka: Drienovec, cca 5,5 km

Najbližšia železničná zastávka:  Moldava nad Bodvou, mesto, cca 8,5 km

Turistické trasy: žltá : Drienovské kúpele, 3 km,žltá : Jasov, 6 km, zelená : S. Železná brána, 7,7 km, zelená : Moldava nad Bodvou, železničná stanica, 8,6 km

Dostupnosť: Peši, Bicyklom

Parkovanie: Nie

Náročnosť od najbližšej obce / parkoviska / zastávky: stredne náročné

Chránené územie: áno – 3 stupeň, národný park Slovenský kras

Možnosti ubytovania: Nie

Možnosti stravovania: nie

Popis

Ladislavova kaplnka s vyvieračkou sú kresťanským pútnickým miestom. Efektne tvarovaná strecha doslova vpletená pomedzi koruny stromov rastúcich v bývalej kaplnke a v jej tesnej blízkosti. Z pôvodnej kaplnky ostali obvodové múry asi do výšky jedného metra, upravené do dnešnej podoby. Podľa legendy kráľ Ladislav (žil v rokoch 1040 – 1095) si na tomto mieste vymodlil od Panny Márie vytrysknutie vody pre svoje smädom zmožené vojsko. Stalo sa tak po tom, ako jeho kôň zakopol kopytom o skalu. Tak boli vojaci schopní zahnať smäd pred dôležitou bitkou. Hlad zahnali tým, že pochytali niekoľko drozdov, ktorých si upiekli na ohni.

Časť tejto legendy prežíva aj v podobe prezývky Ďebraďanov „rigók“ (rigó je po maďarsky drozd). Pri tomto prameni, o ktorom ľudia verili, že má liečivé účinky, bol v rokoch 1497 až 1502 vystavaný kostol a stal sa významným pútnickým miestom. Išlo o jednoloďovú stavbu, ukončenú polkruhovým presbytériom. Neskôr však kostol pustol. Traduje sa, že išlo o nedorozumenie obce Debraď, Rožňavského biskupstva a Jasovských premoštárov, že kto má opraviť strechu. Nakoniec z neho ostali už len zrúcaniny.

Po druhej svetovej vojne bola na jeho mieste postavená kaplnka, ktorú údajne nechala vypáliť ŠTB v roku 1959. Podľa záznamov, v tom roku, počas najväčšej zimy, rozkvitla blízko kaplnky čerešňa. Po roku 1989 sa na mieste kaplnky opäť začali konať omše. Svoju dnešnú podobu dostala v rámci projektu v roku 1997 Od Ladislavovej kaplnky sa ďalej dá pokračovať smerom na sever po žltej značke až do Jasova, smerom na východ do Moldavy nad Bodvou alebo na západ do Zádielu, v oboch prípadoch po zelenej značke.

GPS: N 48°38.68’ E 20°56.853’

mapa © Freemap Slovakia, dáta © přispěvatelé OpenStreetMap, © SRTM

 

Vzorová príprava – ako sme výlet spravili my (na stiahnutie pdf)

 

Zaujímavé miesta v okolí:

 

 

 

Ďalšie informácie a zdroje citácií:

https://www.kamnavylety.sk/rastlinny-kostol-sv-ladislava/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *