Kamenná chata pri prameni sv. Anny

Kamenná chata pri prameni sv. Anny

Kamenná horská chata sa nachádza na malej horskej lúke obkolesenej dubovým lesom v nadmorskej výške 480 m n.m.. Nachádza sa približne 3 km na sever od obce Rudník vo východnej časti Volovských vrchov pod Kobylou horou (882 m n.m.).

Kategória: Chata, prameň, kostol

Kraj: Košický

Okres: Košice – okolie

Obec: Rudník

Nadmorská výška:  480 m. n.m.

Najbližšia autobusová zastávka:  Poproč

Najbližšia železničná zastávka

Turistické trasy:

Ku chate sa dostanete po zelenej turistickej trase vedúcej z Poproč – kaplnka – Kamenná chata – 45 minút, opačným smerom Kamenná chata smerom do sedla Podkova – 35 minút  

Dostupnosť: Peši, bicyklom

Parkovanie:  Nie

Náročnosť od najbližšej obce / parkoviska / zastávky: Peši, nenáročné

Chránené územie:  Nie

Možnosti ubytovania:  Nie

Možnosti stravovania:  áno

Popis

Kamenná chata bola postavená v 18.storočí ako kamenná stavba a sídlo ochrany kostola sv. Anny nad Rudníkom. Slúžila ako dom pre kostolníka a správcu lesov  – “hajduka”. Pôvodná stavba mala izbu, komoru, kuchyňu a spálňu. Neskôr bola stavba rozšírená o pracovňu, ktorá bola počas odpustovej slávnosti využívaná pre kňazov vykonávajúcich odpustové obrady. K domu prináležala aj hospodárska budova, v ktorej hajdúci chovali hospodárske zvieratá. Hajdúci tu žili so svojimi rodinami, spravovali les a starali sa o posvätné miesto. Chata je v súčasnej dobe majetkom TJ Partizán ŠM Rudník. Pri chate sa nachádza prameň pitnej vody sv. Anny s malou kaplnkou  a so sochou sv. Jána Nepomuckého . Okolo kostola  sv. Anny nad Rudníkom je umiestnených 14 zastavení novodobej krížovej cesty a malý prístrešok s lavičkami.

 

GPS: N 48° 43,2240′, E 21° 0,6181′

 

mapa © Freemap Slovakia, dáta © přispěvatelé OpenStreetMap, © SRTM

 

 

 

Zaujímavé miesta v okolí

 

 

Ďalšie informácie a zdroje citácií 

Horské chaty vo Volovských vrchoch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *