Geocaching

Geocaching

Celosvetová terénna hra Geocaching môže byť vítaným a zaujímavým spestrením školského výletu, turistického krúžku alebo aj inej voľnočasovej aktivity, ktorú budete robiť v teréne.

 

 

Obsah:

Úvod

1. Základné informácie o geocachingu

2. GC ako súčasť činnosti

3. Ďalšie informácie

 

Deti majú radi tajomno, radi objavujú. My by sme mali sledovať cieľ, aby akákoľvek aktivita v našom programe bola zmysluplná a neplnila len úlohu povrchnej zábavy. Terénna hra opísaná v tomto článku skvelo využíva psychológiu tajomna a je postavená na myšlienke fyzickej návštevy konkrétneho miesta – väčšinou niečim dôležitého. Pritom sa jedná o celosvetový fenomén. Tým získava oproti iným aktivitám výhodu – možnosť ju hrať kedykoľvek, pričom tí, ktorých nadchne nebudú odkázaní len na vaše aktivity.

Hru môžeme hrať už aj s deťmi predškolského veku, s vyšším vekom však prichádza aj väčšia miera samostatnosti. Ideálny vek je od 10 rokov vyššie. U detí rozvíjame fantáziu, predstavivosť, priestorovú orientáciu, zručnosti ako používanie navigácie, mapy a rôznych technológií. Budeme potrebovať mobilné zariadenie s pripojením na internet a GPS, aplíkáciu na navigovanie (napríklad Locus), k niektorým navigačným saplíkáciám, ktoré nie sú priamo určené pre geocaching budete musieť doinštalovať addon.

 

1. Základné informácie o geocachingu

Geocaching je celosvetová terénna hra, v ktorej je cieľom hráča nájsť pomocou GPS súradníc krabičky (kešky) schované na rôznych miestach. Vznikla v máji 2000 a na Slovensko sa dostala v priebehu roka 2001

Pre predstavu o množstve krabičiek, uvádzame mapu centra Košíc. Ikonky predstavujú schované krabičky.

 

Takto vyzerajú samotné kešky:

(foto: GeoPetros)

(foto: chrudimka.cz)

 

Čo potrebujete vedieť?

 • Geocaching môžete hrať len ako registrovaný hráči, registrácia je zdarma,
 • krabička je vždy zamaskovaná, málokedy ju je priamo vidno,
 • krabička vždy obsahuje logbook (zápisník), podľa rozmerov môže obsahovať písacie potreby a niekoľko ďalších predmetov určených na výmenu,
 • zapísať kešky do svojho účtu môžeš len vtedy, ak si ju našiel a zapísal si sa do logbooku. Tým sa zabezpečuje nutnosť jej fyzického nájdenia a zmysel celej hry,
 • geocaching je centralizovaná hra – riadi ju konkrétna firma (Groundspeak, Inc)
 • každá keška má samostatnú ikonku na mape, po kliknutí na ňu sa vám zobrazia bližšie informácie o keške (tzv. listing – samostatná podstránka),
 • Kešky majú niekoľko atribútov podľa toho akého sú typu, veľkosti, maskovania, kde sa nachádzajú a pod.

 

Typy kešiek

 • tradičná – krabička s GPS súradnicou, dostupná pre všetkých
 • mystery cache – označenie na mape nie je presné miesto krabičky. Na získanie súradníc krabičky (finalu) musíte vyriešiť úlohu v opise kešky
 • multi cache – označenie na mape nie je presné miesto krabičky. Na získanie súradníc krabičky (finalu) musíte však dané miesto navštíviť, vyriešiť úlohu v opise a získať súradnice. Tieto stále nemusia byť finalom, ale len stageom, kde vás opäť čaká riešenie na získanie súradníc….a tak ďalej. Prevedie vás to cez viacero miest, kým sa dostanete na final (preto “multi” cache)
 • Virtual Cache – špeciálny druh kešky. Nehľadajte krabičku, ale splňte úlohu (väčšinou sa podľa popisu vyfotiť na mieste). Zverejnením fotografie v komentároch ku keške sa vám započíta ako nájdená.
 • Letterbox hybrid – využíva prvky staršej hry Letterboxing. Klasická keška obsahujúca pečiatku.
 • Event cache – k atribútom je pridaný dátum, jedná sa totiž o stretnutie hráčov pri rôznych príležitostiach. Väčšinou je to spojené s inou aktivitou (turistika, kultúrna akcia,… )
 • CITO event – špeciálny typ event cache zameraný na čistenie prírody.

 

Atribúty, ktoré určujú kešku:

 • GPS súradnica
 • typ kešky (pozri vyššie)
 • náročnosť (spôsob maskovania) 1 – 5, pričom 1 je najľahšie
 • terén 1 – 5, pričom 1 je terén pre vozíčkara, 5 je terén vyžadujúci špeciálnu výbavu, napríklad horolezeckú výstroj.
 • veľkosť (micro, small, regular, large, other)
 • listing – textový opis
 • dodatočné pomôcky – zašifrovaná pomôcka, nápoveda
 • logy (zápisy) hráčov v ktorom určia či kešku našli alebo nie a popíšu okolnosti nálezu.

logo Geocaching

 

2. GC ako súčasť činnosti

Hra nám ponúka široké možnosti oživenia činnosti. Pri organizovaní výletu pre deti I. stupňa môžeme deckého hráča motivovať rozprávkou o stratenom poklade. Zahráme sa na pirátov z Karibiku. Ak máme na akcií viacero kešiek po trase, môžeme urobiť súťaž – kto bude najúspešnejším hľadačom skrýš? Traja najlepší dostanú šancu odomknúť poklad (truhlicu plnú sladkostí).

A ak táto truhlica bude ďalšou skrýšou (ktorú včas a nenápadne uložíte na miesto) a víťazstvo bude možnosťou túto skrýšu hľadať – odmena bude defacto ďalšia keška, dostane Vaša hra ešte hlbší zmysel.

U mladších detí budete musieť byť nápomocný pri hľadaní a vyberať iba tie najjednouchšie skrýše. Musíte počítať aj s oveľa kratším časom, kedy predškoláci dokážu udržať pozornosť, no možno vás ich záujem a vytrvalosť občas príjemne prekvapia. A do konca výletu vám budú obžúvať uši, že chcú ďalej hľadať poklady.

Na druhú stranu vekového spektra máme decká rozumnejšie, samostatnejšie a s tými by sme sa mohli pustiť aj do oblasti mysteriek a multín. A možno by nebol od veci oprášiť niektorý z príbehov Klubu záhad a použiť ho ako motivačku pre niektorú z mysteriek?

 

My v Stope sme geocaching zapojili aj do bodovania a do dobrovoľných aktivít mimo činnosti klubu. Za každú nájdenú kešku na výlete získali hráči 1 bod do celoročného bodovania. Za každú nájdenú kešku vo voľnom čase (napr. s rodičmi) dostali 1,5 boda, nakoľko to už predpokladalo vytvorenie účtu a zalogovanie kešky na internet. Vytvorili sme si aj niekoľko vlastných keší, ako “pomníky” našej činnosti.

Sériu sme nazvali “Spomienky na drakov” a tieto kešky označujú miesta, kde sme s turisťákom fungovali (dajú sa na stránke geocaching.com dohľadať, je ich spolu 6).

Zvláštnou kategóriou sú CITO eventy – Cache in thrash out, vo voľnom preklade čistenie prírody. S deťmi tak zájdeme aj do geocachingu veľmi blízkej oblasti a to je čistota prírody a vytvoríme tak “medzipredmetový vzťah”. Deti sa určite radi zapoja pre dobrú vec, najlepšie v priestore, kde samé žijú (okolie školy, sídlisko, obec,… ) a zápis do eventového logbooku bude ako bonus.

Môžete vyhodnotiť hitparádu “najdivnejších” vecí, ktoré ste našli. A keď akciu ukončíme opekačkou (samozrejme “bezodpadovou”) bude mať náš event aj príjemnejšiu časť.

toto sa podarilo nám :))))

 

Téma sa dá zapojiť aj do témy práce s mapou (článok tu)  a GPS

Od jednoduchého ozvláštnenia výletu, cez zapojenia do celoročného bodovania alebo postavenia celotáborovej/dlhodobej hry na tému geocaching až po bohaté možnosti činnosti – zapojenia sa do eventov, vytvorenia a starania sa o vlastnú kešku a možnosti zorganizovať CITO event pre komunitu v ktorej žijeme alebo pôsobíme. Stačí si iba vybrať, inšpiráciu sme vám dali v riadkoch vyššie.

 

3. Ďalšie informácie

Tému geocachingu nepovažujeme za plnohodnotnú v zmysle možnosti vytvorenia tématického celku alebo bloku, ktorému by sme sa samostatne venovali v našej činnosti alebo ako krúžok (ten by bol defacto len obmedzenou verziou turistického krúžku). Berieme ju len ako doplnok, ako bonus, možno za odmenu po zvládnutí dôležitejších povinností.

Preto neuvádzame žiadne rozdelenie hodín s bližšími opisom aktivít, tak ako v niektorých iných článok, ktoré rozpracovávajú nosné témy.

V každom prípade vidíme v hre oveľa kvalitnejšie trávenie voľného času, ako v obdobných hrách založených výhradne na hľadaní softvérom generovaných objektov.

 

Podrobné informácie môžete nájsť na oficiálnej stránke hry

www.geocaching.com

na slovenskej stránke kešerskej komunity www.geocaching-sk.sk

a na wikipedií https://sk.wikipedia.org/wiki/Geocaching

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *