Bicyklovanie

Bicyklovanie

Patrí medzi základné športové zručnosti a preto by sme pri činnosti športového oddielu nemali zabúdať ani na rozvoj v tejto oblasti.

 

 

 

Obsah:

Úvod

1. dopravné predpisy

2. výbava

3. základné nastavenia bicykla, kontrola pred dlhými výletmi

4. oprava defektu

5. aktivity a hry k téme

6. vzorové prípravy

 

 

Nie je podstatné len mať technické zručnosti, skákať, prechádzať cez náročný terén alebo budovať kondíciu. Pri používaní dopravného prostriedku, ako je bicykel musíme poznať pravidlá cestnej premávky, správne ho udržiavať a vedieť urobiť základné opravy. Každej z týchto oblastí by sme mali venovať patričnú pozornosť. Téma je vhodná pre športové kluby. Odporúčaný vek je od 10 rokov. Výbava : bicykle, reflexné vesty, prilby, sada na opravu defektu, dopravné značky.

Nezabúdame deťom pripomínať pravidlá, najmä :

 • používame cyklotrasy
 • na cestu ideme len v sprievode dospelého
 • vždy nosíme prilbu, na ceste reflexnú vestu a zapnuté svetlá.

Ak je to možné, dohodnite sa s deťmi, že na jednu schôdzku prídu na bicykli aj s cyklovýbavou – pomôže vám to prediskutovať, čo kto potrebuje a určiť čo by mal doplniť.

V Dračej stope sa nám osvedčilo raz začas zaradiť do programu cykloturistiku – je možné že sa vyskytne situácia, keď deti budú musieť natrénované zručnosti zúročiť.

 

1. dopravné predpisy

Na jednej z prvých schôdzok k téme (najlepšie ešte pred cyklotúrou) sa venujeme dopravným predpisom. Tu spomeniem len niekoľko základných pravidiel :

 • poznanie základných dopravných značiek,
 • cyklisti jazdia vpravo,
 • jazdia po cyklotrasách alebo po ceste. Pri deťoch môžeme tolerovať jazdu po chodníku, ak neohrozujú chodcov,
 • ak jazdíme po ceste, ideme vždy v rade za sebou,
 • vždy máme prilbu,
 • na ceste a mimo mesta máme vždy reflexné vesty a zapnuté svetlá,

Viac v článku o dopravnej výchove.

 

2. výbava

Vrámci prípravy si prejdeme základnú výbavu. Na schôdzku si tieto veci pripravíme a prediskutujeme na čo sa používajú, aký majú zmysel a čo sa môže stať, ak by sme ich nemali.

 • prilba
 • dostatočne silné svetlo (cyklistická čelovka)
 • červené svetlo vzadu
 • reflexná vesta
 • sada na opravu bicykla (vrátane nástrojov pre odmontovanie kolesa a nastavenie bŕzd)
 • ručná pumpa

 

3. základné nastavenia bicykla, kontrola pred dlhými výletmi :

Nechávame na Vašej zručnosti a na Vašich potrebách, čo všetko budete deti učiť. 

Pred každým výletom je vhodné kontrolovať a nastaviť

 • stav a nahustenie pneumatík – hustenie je možné robiť na každej benzínovej pumpe, hodnoty sú uvedené priamo na plášti pneumatiky,
 • odpor tlmičov, ak ich bicykel má – nastavuje sa podľa váhy človeka na bicykli,
 • nastavenie a kontrola bŕzd – obzvlášť dôležité! Kontrolujeme, či čeluste nešúchajú o rám kolesa, keď sú odbrzdené, úroveň stlačenia brzdy, či čeluste nie sú veľmi zošúchané, zvlášť dáme pozor na kontrolu brzdových laniek. Nie je nič príjemné, keď sa lanko zadnej brzdy roztrhne práve v okamihu, keď schádzate prudký svah a trasa sa navyše stáča,
 • výšku sedadla – správne by ste špičkami mali dosahovať na zem. Freestyle jazdci si nastavujú výšku sedadla na najnižšiu pozíciu kvôli nižšiemu ťažisku a lepšej stabilite. To je však špecifická situácia, netýka sa to cestnej ani horskej cyklistiky,
 • výška riaditok – na horskom bicykli tesne pod úrovňou sedadla,
 • ak ste opravovali defekt, skontrolujte ukotvenie kolies, prípadne prevody na zadnom kolese,
 • stav reťaze
 • mazanie na všetkých styčných plochách (okrem bŕzd 😀 ), ložiskách, prevodoch, celej reťazi a pod. Používame univerzálny olej v spreji WD40

 

4. oprava defektu

My sme túto časť robili ako samostatnú schôdzku. Väčšina cyklistov pri oprave dáva dole celé koleso – to však znamená minimálne dať dole brzdy a pri zadnom kolese aj reťaz. Pri starších bicykloch môže byť problém s nastavením prevodov avšak oveľa praktickejšie sa manipuluje pri zhadzovaní a nasadzovaní plášťa a vyberaní a vkladaní duše.

My sme dušu vyberali bez toho, aby sme dávali dole koleso.

 

Ako nájsť miesto poškodenia – Ručnou pumpou dušu trochu nafúkame a ak je k dispozícií nádoba s vodou pustupne ponorením do vody hľadáme miesto poškodenia. Ak vodu nemám k dispozícií, použijeme vlastné líce alebo ušný lalok (koža je tam jemná, mali by ste cítiť vychádzajúci vzduch) a pre overenie miesto nasliníme – ak bude bublinkovať, je tam poškodenie.

 

Samotná oprava defektu je popísaná v nasledujúcich videách.

 

5. aktivity a hry k téme

Nasledujúce aktivity sme vybrali z našich Dračích výziev – jedná sa úlohy rôznej obtiažnosti a časovej náročnosti na tému cyklistika :

 1. Podnikni poldňový výlet (na 5 hodín a maximálne dve hodiny oddychu) na bicykli do okolia. Musí s tebou ísť dospelá osoba.
 2. Najazdi s bicyklom 50 kilometrov. Nemusí to byť v jeden deň. Veď si záznamy.
 3. Prejdi 10 metrov na bicykli vo vyznačenom páse o šírke 2 metre za minútu alebo viac.
 4. Prejdi naraz 4 metre na bicykli s pohárom plným vody (max 1 cm od okraja) v jednej ruke bez vyliatia.
 5. Zabezpeč si cyklistickú výbavu – prilbu, reflexnú vestu, bezpečnostný zámok, výbavu na opravu defektu vrátane kľúča na odmontovanie kolesa a pomôcok na vybratie a nasadenie duše, ručnú pumpu, odrazové sklíčko vzadu a svetlo vpredu.
 6. Nafúkaj s ručnou pumpou koleso na bicykli.
 7. Za asistencie dospelého človeka odmontuj koleso z bicykla – daj ho dole z rámu, vyber dušu z pneumatiky a naspäť to nasaď. urob tak vždy keď budeš opravovať defekt.

 

6. vzorové prípravy

čas krátky popis + cieľ pomôcky Cieľ
90 min

Základné pravidlá

dopravné značky a predpisy

výbava na cyklistiku

úlohy z Dračích výziev z časti Cyklistika

každý bude na bicykli, ručná pumpa, výbava na opravu defektu, prilba, reflexná vesta, svetlá aspoň 50% deti prídu na bicykloch
90 min

oprava defektu – odmontovanie zadného kolesa, vybratie duše, oprava defektu, namontovanie naspäť (robím iba na vlastnom bicykli)

nastavovanie bŕzd,

kontrola ostatných častí bicykla

bicykel, ručná pumpa, výbava na opravu defektu, aspoň jeden z družiny vie opraviť defekt, ostatní majú aspoň predstavu
výlet cykloakcia do okolitého lesa spojená s opekačkou a hľadaním geocache skrýš bicykle, prilby, reflexné vesty, pumpa, KPZ, sada na opravu bicykla  
       

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *