Banícke múzeum v Gelnici

Banícke múzeum v Gelnici

V súčasnosti v múzeu môžete obdivovať expozície z histórie baníctva od 13. storočia, históriu Gelnice a ukážky približujúce životný štýl obyvateľov mesta v minulosti. Zriaďovateľom múzea je mesto Gelnica. Múzeum je otvorené od pondelka do piatka od 8:00 do 16:00, cez víkendy na základe telefonického dohovoru.

Kategória: múzeum

Kraj: Košický

Okres: Gelnica

Obec: Gelnica

Oblasť: Slovenské Rudohorie, Volovské Vrchy

Nadmorská výška: 373 m n.m.

Najbližšia autobusová zastávka: Gelnica

Najbližšia železničná zastávka: Gelnica

Turistické trasy: žltá: hrob baníka – Gelnica, centrum, modrá : Turzov – Gelnica, centrum, modrá : chata Izbica – Gelnica, centrum

Dostupnosť: Peši, Autom, Bicyklom

Parkovanie: Áno

Náročnosť od najbližšej obce / parkoviska / zastávky: nenáročné

Chránené územie: nie

Možnosti ubytovania: Ano

Možnosti stravovania: Ano

Popis

Architektonickou dominantou historického jadra mesta Gelnice je budova starej radnice s mohutnou hodinovou vežou. Radnica vznikla na prelome 18. a 19. storočia prebudovaním viacerých budov v štýle tereziánskeho baroka. Zaujímavosťou je, že sa na tieto stavebné práce vo veľkej miere použili kamene zo znivočeného Gelnického hradu. V súčasnosti je budova historickej gelnickej radnice sídlom Banského múzea v Gelnici.

Stála expozícia tohto múzea dokumentuje prostredníctvom množstva autentických pracovných nástrojov a iných predmetov zo starých baní v Hnileckej doline život a prácu gelnických baníkov. Okrem toho sa však venuje i histórií kedysi významného banského mesta Gelnice. Okrem stálej expozície sa v múzeu organizujú i rôzne krátkodobé výstavy, besedy a iné kultúrne akcie.

GPS: N48.85318° E20.93344°

mapa © Freemap Slovakia, dáta © přispěvatelé OpenStreetMap, © SRTM

 

Zaujímavé miesta v okolí:

Turzovské kúpele, Gelnický hrad, banícky náučný chodník Žakarovce, dedičná štôlňa Jozef, kamenný most v Gelnici, Margeciansky tunel, vodná nádrž Ružín, banský náučný chodník a banský skanzen Gelnica

 

Napíš komentár