baňa Lucia, osada

baňa Lucia, osada

Bývalá bannícka kolónia, ktorá sa zachovala, dodnes je oblasť obývaná. Baňa Lucia patrí administratívne pod obec Vyšný Medzev.

Kategória: iné

Kraj: Košický

Okres: Košice-okolie

Obec: Vyšný Medzev

Oblasť: Volovské vrchy

Nadmorská výška: 380 m. n. m.

Najbližšia autobusová zastávka: Baňa Lucia 

Najbližšia železničná zastávka: Moldava nad Bodvou, mest, cca 18 km.

Turistické trasy: zelená: Rozsypaný kameň – Baňa Lucia cca 1:30 hod.

Dostupnosť: peši, autom, autobusom, bicyklom

Parkovanie: áno

Náročnosť od najbližšej obce / parkoviska / zastávky: nenáročné

Chránené územie: nie

Možnosti ubytovania: nie

Možnosti stravovania: nie

Popis

Baňa Lucia bola napojená na železničnú sieť krátkou odbočkou zo stanice Počkaj. Nasledujúci text približuje históriu tejto osady a hlavne železničnej odbočky.

(zo stránky sk.wikipedia.org): V roku 1255 získal premonštrátsky kláštor v Jasove banské oprávnenie. Ťažila sa tu železná ruda, ktorá sa spracovávala v okolitých hámroch poháňaných vodou. V 19. storočí boli na svahoch údolia rieky Bodva objavené nové náleziská železnej rudy, ale kvôli ich odľahlosti sa o ich ťažbu nikto nezaujímal.

V roku 1889 bola udelená koncesia pre výstavbu trate Barca – Turňa nad Bodvou, ktorá bola otvorená 12. októbra 1890. Na jar 1891 bola založená banská osada Baňa Lucia a v roku 1892 bola otvorená prvá štôlňa.

V roku 1893 bola vydaná koncesia pre výstavbu železničnej trate Moldava nad Bodvou – Medzev s odbočkou Počkaj – Baňa Lucia. Výstavba začala 26. augusta 1893. V roku 1984 boli obidve trate uvedené do prevádzky.

V roku 1969 bolo ložisko v Bani Lucia vyčerpané a trať nasledujúce dva roky slúžila pre odvoz demontovaného banského zariadenia.

Na sklonku prevádzky boli na osobné vlaky nasadzované motorové vozne M 131.1.

Odbočka Počkaj – Baňa Lucia bola oficiálne zrušená 1. júla 1973. Koľaje odbočky zarastali až do polovice 90. rokov 20. storočia, kedy došlo k ich demontáži.

Dňa 2. februára 2003 bola zastavená osobná doprava aj na trati Moldava nad Bodvou – Medzev, ale dodnes slúži trať aspoň pre odvoz dreva zo staníc Medzev a Počkaj.

GPS: N48°43.149′ E20°55.555′

mapa © Freemap Slovakia, dáta © přispěvatelé OpenStreetMap, © SRTM

 

Zaujímavé miesta v okruhu 10 km:

 

 

 

Ďalšie informácie a zdroje citácií:

www.ciernediery.sk/lucia-bana

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *